Ευκαιρίες και προσφορές!

Συζήτηση για το gaming γενικότερα

Re: Ευκαιρίες και προσφορές!

Δημοσίευσηαπό RiderSoMysterious » 24 Νοέμ 2017, 19:14

Αν δεν ήταν οι προσφορές του XBL, παίζει να μην έπαιρνα και τίποτα. Δε νομίζω ότι υπήρξε κάτι που να δικαιολογεί τον χαμό. Ίσως η προσφορά του Xbox One S.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RiderSoMysterious

Δημοσιευσεις : 162

Δημοσίευσηαπό vonzuchter » 24 Νοέμ 2017, 19:16

η φορολογια ειναι ασχετο... ισα ισα που ειναι χαμηλοτερη ή στα ιδια επιπεδα σχεδον ή ελαχιστα παραπανω σχεδον με ΟΛΕΣ τις χωρες του οασα... ναι οι μεσαζοντες ειναι ενα τεραστιο θεμα που ανεβαζει το κοστος στην Ελλαδα σε πολλα πραγματα πχ στα οπωροκηπευτικα το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα , που ενω εχουμε εθνικη παραγωγη που υπερκαλυπτει τις εγχωριες αναγκες και εξαγουμε σε ολο το πλανητη , εχουμε τιμες λες και τα εισαγουμε και πανε φιλοι μου στη Γερμανια και αλλου μεταναστες και εχουν τα ζαρζαβατικα τις ιδιες τιμες με Ελλαδα και ειναι ολα σχεδον εισαγωμενα... τεσπα. Το προβλημα παραμενει βασικα προβλημα νοοτροποιας. Η ιδια τραγικη κατασταση και στα ρουχα... Black friday και παπαριες και αμολησα το γυναικακι να παρει κανα ρουχαλακι και μου ειπε οι τιμες ιδιες και προσφορες της πλακας. Ουτε η κριση ειναι δικαιολογια... και πριν τη κριση ετσι ηταν το λιανεμποριο στην Ελλαδα. Τεσπα... οτι πραγματικα ευκαιριες υπηρχαν , ηταν σε κατι τηλεορασεις που και παλι με ψαξιμο κυριως σε ιντερνετικα μαγαζια , και χωρις μαυρες παρασκευες εβρισκες καλες τιμες. Δε βαριεσαι... Υγεια πανω απο ολα... ερχονται και τα χριστουγεννα και το δωρακι και θα Switch-ιαστουμε και εμεις να χαμογελασει το χειλακι μας
Άβαταρ μέλους
vonzuchter

Δημοσιευσεις : 221

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 24 Νοέμ 2017, 21:37

darkshark981 έγραψε:Προσφορές τρελές δεν υπάρχουν , μπορείς όμως να βρεις μερικά ευρώ ποιο κάτω ένα προϊόν από το skroutz (όχι τίποτα τρελό αλλά γλυτώνεις μερικά ευρώ ) πέρα από αυτό μπορεί να έχει " έκπτωση " και να το αγοράσεις στην κανονική του τιμή πχ όπως έγινε στα public την προηγούμενη φορά .

Αυτό με το Public -για την ιστορία- ήταν μια πατάτα που έγινε σε ένα μαγαζί και η αλυσίδα πήρε άμεσα θέση και εξήγησε τι έγινε. Απλά -ως συνήθως- βρίσκουμε πάτημα και του αλλάζουμε τον αδόξαστο.
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Δημοσιευσεις : 1856

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 24 Νοέμ 2017, 21:39

vonzuchter έγραψε:η φορολογια ειναι ασχετο... ισα ισα που ειναι χαμηλοτερη ή στα ιδια επιπεδα σχεδον ή ελαχιστα παραπανω σχεδον με ΟΛΕΣ τις χωρες του οασα... ναι οι μεσαζοντες ειναι ενα τεραστιο θεμα που ανεβαζει το κοστος στην Ελλαδα σε πολλα πραγματα πχ στα οπωροκηπευτικα το χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα , που ενω εχουμε εθνικη παραγωγη που υπερκαλυπτει τις εγχωριες αναγκες και εξαγουμε σε ολο το πλανητη , εχουμε τιμες λες και τα εισαγουμε και πανε φιλοι μου στη Γερμανια και αλλου μεταναστες και εχουν τα ζαρζαβατικα τις ιδιες τιμες με Ελλαδα και ειναι ολα σχεδον εισαγωμενα... τεσπα. Το προβλημα παραμενει βασικα προβλημα νοοτροποιας. Η ιδια τραγικη κατασταση και στα ρουχα... Black friday και παπαριες και αμολησα το γυναικακι να παρει κανα ρουχαλακι και μου ειπε οι τιμες ιδιες και προσφορες της πλακας. Ουτε η κριση ειναι δικαιολογια... και πριν τη κριση ετσι ηταν το λιανεμποριο στην Ελλαδα. Τεσπα... οτι πραγματικα ευκαιριες υπηρχαν , ηταν σε κατι τηλεορασεις που και παλι με ψαξιμο κυριως σε ιντερνετικα μαγαζια , και χωρις μαυρες παρασκευες εβρισκες καλες τιμες. Δε βαριεσαι... Υγεια πανω απο ολα... ερχονται και τα χριστουγεννα και το δωρακι και θα Switch-ιαστουμε και εμεις να χαμογελασει το χειλακι μας

Η φορολογία δεν είναι καθόλου άσχετο. Και δεν μιλάω για ΦΠΑ και τα ρέστα. Μιλάω για όλο το φορολογικό σύστημα στην Ελλάδα. Με προκαταβολές φόρων, με τις μακροχρόνιες εξοφλήσεις προμηθευτών, με με με... έχουμε τρομερά προβλήματα σε επίπεδο λειτουργίας στο λιανεμπόριο και ως εκ τούτου δεν μπορεί να ανοιχτεί κανείς τρομερά για να κάνει πωλήσεις μια μέρα. Που πιθανότατα θα κανιβαλίσουν και τις πωλήσεις των επόμενων εβδομάδων. Συμφωνώ ότι οι προσφορές ήταν λιγότερο ενδιαφέρουσες με πέρσι, αλλά υπήρχε αρκετό πράμα σε όλες τις κατηγορίες. Αν έψαχνε δηλαδή κάποιος καλή 4Κ TV έπαιρνε λουκούμι φέτος. Και σε games βγήκαν κάποια καλά κομμάτια, σε κονσόλες το Xbox One S και το PS VR ήταν εξαιρετικά πακετάκια και κάποια της Razer άκουσα ότι ήταν καλά (δεν είχα εικόνα, η αντιπροσωπεία δεν μας ενημέρωσε ποτέ).
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Δημοσίευσηαπό vonzuchter » 25 Νοέμ 2017, 05:27

ναι το εγραψα και εγω οτι σε τηλεορασεις ειχε οντως προσφορες... οι μονες που αξιζαν και που οντως μπορουσες να πεις οτι εβγαινες κερδισμενος. Οσο για τις δικαιολογιες Παπαπαυλου τις ακουω χρονια τωρα. Και τις εποχες που τα κονομαγαν και ψωνιζε ο κοσμος παλι τα ιδια... Η αγορα βρισκει το τροπο και αυτορυθμιζεται οσα εμποδια και σν βαλει το κρατος. Διαφορετικα θα ειχαν κλεισει ολοι. Εδω αντεξανε τη περιοδο των καπιταλ κοντρολς που ηταν χαωτικη ηκατασταση και μαλιστα καποιοι βγηκαν και κερδισμενοι (απο τη πτωση ανταγωνιστων) .Και η αληθεια ειναι οτι τα εμποδια ειναι πολλα. Απο τη στιγμη που δεν μπορουν λοιπον τοτε να μη κοροιδευουν το κοσμο ουτε να κινουν ολοκληρο το συστημα με διαφημισεις και πλυση εγκεφαλου και ρεπορταζ στη τιβι. Υπαρχουν οι περιοδοι των εκπτωσεων. Δε μας χρειαζοταν η μαυρη παρασκευη απο τα 'λιντλ'.
Άβαταρ μέλους
vonzuchter

Δημοσίευσηαπό Scott_Pilgrim » 25 Νοέμ 2017, 08:32

Πάντως θεωρώ πως αφού οι καταστηματάρχες μας δεν μπορούν να μας προσφέρουν παρόμοιες τιμές με αυτές της Αμερικής, τότε καλό θα ήταν να μην "γιορτάζουν" και απλά να κάθονται στα αυγά τους. ΚΑι επίσης οι ψεύτικες διαφημίσεις για να πουλήσουν είναι εντελώς παράνομο. Δεν μπορείς να μου βάζεις κινητό xiaomi στα 400 ευρώ καθώς λες πως είχε πριν 600 ευρώ ενώ το τηλέφωνο από την μέρα που κυκλοφόρησε δεν υπήρξε ποτέ σε αυτά τα λεφτά. Υπάρχει και κόσμςο που δεν είναι χαζός.

Υ.Γ Για να είμαι και λίγο δίακαιος, ούτε και στην Αγγλία έπαιξαν πάντως τρελές προσφορές. Καλύτερες από Ελλάδα βέβαια αλλά και πάλι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scott_Pilgrim

Δημοσιευσεις : 1678

Δημοσίευσηαπό vonzuchter » 25 Νοέμ 2017, 09:27

Στη Νορβηγια που ειναι μεταναστης ο κολλητος μου πηρε ps4 slim στα 220 ευρω
Άβαταρ μέλους
vonzuchter

Re: Ευκαιρίες και προσφορές!

Δημοσίευσηαπό RiderSoMysterious » 25 Νοέμ 2017, 12:22

Έπαιξε τέτοια τιμή σε σκρουτζομάγαζο για 4 κομμάτια και εξαφανίστηκαν μέσα σε λίγα λεπτά. [emoji23]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RiderSoMysterious

Δημοσιευσεις : 162

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 25 Νοέμ 2017, 12:25

@vonzuchter,

Σαφώς και η αγορά αυτορρυθμίζεται, απλά πλέον δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες ελιγμού. Και πλέον το πρόβλημα είναι πως ο κόσμος ψωνίζει στη χώρα μας κυρίως σε περίοδο εκπτώσεων. Εκεί γίνονται -βάσει στατιστικών και μετρήσεων- ο μεγαλύτερος τζίρος. Απόλυτα λογικό. Απλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μονίμως πρέπει να ρίχνουμε το μπαλάκι στο όποιο κατάστημα. Το κατάστημα διαφημίζει την προσφορά του όπως το κάνει και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα κτλ. Ειδικά στη Black Friday παίζουν προσφορές σε ποσοστό που δεν βλέπουμε σε άλλες περιόδους. Άλλο αν περιμένουμε να τα σκοτώσουν όλα, ενώ σκοτώνουν μόνο όσα θέλουν ή μπορούν. Εδώ στα games που τα κόστη είναι και μικρότερα, πέραν 10 τίτλων δεν έπεσε τίποτα άλλο. Μόνο η Sony έκανε σοβαρές προσφορές. Πχ. έως 43% έκπτωση σε τηλεοράσεις των 1500 και των 2000 ευρώ δεν βλέπουμε παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (πχ. προ Μουντιάλ).

@Scott_Pilgrim,
Δεν γίνεται παιδιά να γίνει Black Friday αλά ΗΠΑ στην Ελλάδα. Για άπειρους λόγους. Γεννήθηκε η εκπτωτική περίοδος της Black Friday και ήρθε σφήνα πριν τα Χριστούγεννα. Δεν βρίσκετε κάτι που να σας αρέσει, δεν αγοράζετε. Δηλαδή, με την ίδια λογική θα πρέπει και στα Χριστούγεννα αν δεν βρούμε κάτι που να μας αρέσει να κράζουμε. Δεν συμφωνώ. Βλέπεις, σου κάνει, αγοράζεις. Δεν σου κάνει; Δεν αγοράζεις. Πλέον έχεις και άπειρες δυνατότητες αγοράς από το εξωτερικό, οπότε αν μπορείς να το κάνεις, το κάνεις και αφήνεις τους άλλους να πουλάνε πιο ψηλά. Αυτό με το Xiaomi έχει ενδιαφέρον πάντως, για δώσε περαιτέρω πληροφορίες να το χαζέψω το case, με ενδιαφέρουν άπειρα αυτά.

ΥΓ) Κάποια στιγμή θα πούμε μια ενδιαφέρουσα ιστορία για το θέμα των καταστημάτων με τα κινητά στο Skroutz. Θα καταλάβετε εύκολα γιατί πουλάνε τόσο φθηνότερα. 8-) 8-) 8-)
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Οι αγορές που έκανα λόγω της Black Friday

Δημοσίευσηαπό GamingFun » 25 Νοέμ 2017, 15:06

Μπορώ να πω πως είμαι από τους τυχερούς που εκμεταλλεύτηκαν τις εκπτώσεις της Black Friday.
Έτσι την Πέμπτη 23/11/2017, το απόγευμα, πήγα στο υποκατάστημα από το Πλαίσιο στο Σύνταγμα και έκανα τις εξής αγορές:
1) Journey Collector's Edition (PS4) 9,99€ (προσωπικά τη θεωρώ από τις καλύτερες προσφορές αν λάβει κανείς υπόψιν το γεγονός ότι στο skrouz δεν το έβρισκες σε τέτοια τιμή).
2) Uncharted : Αναζητώντας τον Χαμένο Θρύλο ( εντάξει, είναι η ελληνική μετάφρασή του Uncharted: The Lost Legacy...) (αποκλειστικός τίτλος για PS4 ) 19,99€.
3) The Last of Us Remastered (PS4) 19,99.
Αυτές ήταν οι αγορές που έκανα για να εμπλουτίσω τη συλλογή από games για PS4!!! Μακάρι αρκετός κόσμος να μπόρεσε να αγοράσει τα αγαπημένα του games και όχι μόνο games σε αυτές τις εκπτώσεις.
Δεν ξέρω αν υπάρξει συνέχεια αλλά καλό είναι να είμαι εγκρατής.
Πάντως κοίτα να δεις τώρα που αγόρασα το Uncharted: The Lost Legacy, βάλατε (ίσως και ξανά) σε διαγωνισμό το συγκεκριμένο game. Καλά να πάθω όταν δεν κοιτάζω πλέον συχνά το site. :cry:
Πάντως, θέλω να πιστεύω ότι πρέπει να είναι καλό και όταν με το καλό κερδίσει ο κόσμος τα συγκεκριμένα αντίτυπα θα ευχαριστηθούν αρκετά. Όχι φυσικά ότι και υπόλοιπα δώρα πάνε πίσω.
GamingFun

Δημοσιευσεις : 25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Gaming

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Copyright © 2011. All rights reserved. Powered by phpBB