PS3 πρόβλημα: Δεν διαβάζει τα παιχνίδια.

Συζήτηση για το gaming γενικότερα

PS3 πρόβλημα: Δεν διαβάζει τα παιχνίδια.

Δημοσίευσηαπό blackmore » 28 Ιαν 2017, 12:10

Το PS3 μου, τελικά έφτασε η ώρα να μην διαβάζει τα παιχνίδια.
Βασικά, πριν 4 με 5 ημέρες, έβαζα το παιχνίδι, όταν δεν το διάβαζε απευθείας, έκανε ένα θόρυβο (όπως το βάζεις ή το βγάζεις το δίσκο), και μετά το διάβαζε, και τώρα αρχίζει να μην το διαβάζει ούτε μετά από το θόρυβο :(

Έστειλα email στην cometron, και μου είπαν: ''H SONY δεν κάνει επισκευή αλλά αντικατάσταση στα χαλασμένα PS3.
Το κόστος για την αντικατάσταση με άλλη ανακαινισμένη κονσόλα είναι στα 130€ τελική τιμή.''
(δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί να μην κάνουν επισκευή....)

Βέβαια, δεν συμφέρει, γιατί με 180€ αγοράζεις καινούργιο PS3 :roll:

Οπότε χρειάζομαι βοήθεια, στο τι να κάνω, εδώ που είμαι έχει public, άλλα δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ........, κάποιος που είχε αυτο το πρόβλημα, που έκανε επισκευή την κονσόλα του, και αν είναι ικανοποιημένος.
Wii U ID: HeartGold-Gr
PSN ID: HeartGold-gr
XBOX LIVE ID: HEARTGOLD X
Άβαταρ μέλους
blackmore

Δημοσιευσεις : 321

Δημοσίευσηαπό platonxii » 28 Ιαν 2017, 12:32

Ανάλογα ποιο Playstation 3 εχεις μπορεί να βρεις και drive.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, εγώ πήρα drive από ebay (θα χρειαστείς όμως ακριβώς το μοντέλο του PS3 σου, κάτι σε CECH-χχχχ), το τοποθέτησα και μετά από ένα re-marry περνώντας κατεβασμένο firmware δούλεψε κανονικά. Το να αλλάξεις το drive, αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, είναι αστείο.

Αλλιώς τα 130 για ένα επισκευασμένο σλιμ δεν είναι πολλά, αλλά φαντάζομαι αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένο Superslim σε παρόμοια τιμή (πολύ πιο σκυλί και ας είναι εντελώς κινέζικη κατασκευή).
Άβαταρ μέλους
platonxii

Δημοσιευσεις : 44

Δημοσίευσηαπό blackmore » 28 Ιαν 2017, 12:50

platonxii έγραψε:Ανάλογα ποιο Playstation 3 εχεις μπορεί να βρεις και drive.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, εγώ πήρα drive από ebay (θα χρειαστείς όμως ακριβώς το μοντέλο του PS3 σου, κάτι σε CECH-χχχχ), το τοποθέτησα και μετά από ένα re-marry περνώντας κατεβασμένο firmware δούλεψε κανονικά. Το να αλλάξεις το drive, αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, είναι αστείο.

Αλλιώς τα 130 για ένα επισκευασμένο σλιμ δεν είναι πολλά, αλλά φαντάζομαι αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένο Superslim σε παρόμοια τιμή (πολύ πιο σκυλί και ας είναι εντελώς κινέζικη κατασκευή).

Έχω το Slim.
Για τα χέρια μου, πιάνουν πιστεύω, μιας και πριν 1 χρόνο, είχα άνοιξη την κονσόλα, την καθάρισα από τι σκόνη και την έκλεισα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για το drive, είχα βρει ένα site παλιότερα στην Ελλάδα που έλεγε πως έχει official drive ps3, τώρα δεν το βρήκα που έψαξα, εσύ το drive πόσο το αγόρασες?
Το drive που αγόρασες εσύ, ηταν official ή oem?
Στα Public μου είπαν ότι μπορεί να θέλει απλά καθάρισμα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτο θα διορθώσει το πρόβλημα, εσύ τι πιστεύεις?
Και κάτι ακόμα, βρήκα το ADELTECH, λέει πως είναι εξουσιοδοτημένο service Sony Θεσσαλονίκης, ακούγετε καλή επιλογή για service, άλλα δεν βρήκα μέχρι τώρα κάποιο σχόλιο, για παρόμοιο θέμα :|
http://www.servicesony.gr/

Έχω ψηλό αγχωθεί, για αυτο τόσες ερωτήσεις :D
Άβαταρ μέλους
blackmore

Δημοσίευσηαπό nkav64 » 28 Ιαν 2017, 12:55

Κανένα συνοικιακό μαγαζί δεν παίζει;
Άβαταρ μέλους
nkav64

Δημοσιευσεις : 1218

Δημοσίευσηαπό blackmore » 28 Ιαν 2017, 13:00

nkav64 έγραψε:Κανένα συνοικιακό μαγαζί δεν παίζει;

Δεν γνωρίζω, πρέπει να ρωτήσω, είμαι Ορεστιάδα, άλλα δεν είμαι από εδώ (αν και τώρα που το είπες, μου ήρθε στο μυαλό ένα μαγαζάκι, που κάνει service σε pc, και στην βιτρίνα έχει και κονσόλες)
Public έχει η Ορεστιάδα, άλλα το σκέφτομαι, διαφορετικά τον Απρίλιο θα μπορούσα να ψάξω για service στην Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
blackmore

Δημοσίευσηαπό billbig » 28 Ιαν 2017, 14:28

Νομίζω πως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να βρεις drive (για εμένα αν μπεις στον κόπο πάρε αυθεντικό, όχι OEM) μπορείς να ψαχτείς με αγγελίες μεταχειρισμένων για να μην σου πάει ο κούκος αηδόνι. Γιατί εδώ που τα λέμε, ακόμα και τα 130 για επισκευή θεωρώ πως είναι πολλά για PS3, πόσο μάλλον να φεσωθείς καινούριο για κοντά 200.

Φίλος είχε αντίστοιχο πρόβλημα με Slim πριν 3-4 μήνες και βρήκαμε Super Slim μεταχειρισμένο με 50. Δεν είναι οτι σου κάθεται κάθε μέρα τέτοια τιμή, αλλά γενικά δεν είναι απίθανο να βρεις οκ κονσόλα με λιγότερο από 100.

Για επισκευή έχω ακούσει καλά λόγια για αυτούς εδώ:

http://easyservice.gr/service-playstation-3

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλά από ότι έχω ακούσει από 1-2 φίλους κ.λπ.
Άβαταρ μέλους
billbig

Δημοσιευσεις : 40

Δημοσίευσηαπό blackmore » 28 Ιαν 2017, 14:43

billbig έγραψε:Νομίζω πως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να βρεις drive (για εμένα αν μπεις στον κόπο πάρε αυθεντικό, όχι OEM) μπορείς να ψαχτείς με αγγελίες μεταχειρισμένων για να μην σου πάει ο κούκος αηδόνι. Γιατί εδώ που τα λέμε, ακόμα και τα 130 για επισκευή θεωρώ πως είναι πολλά για PS3, πόσο μάλλον να φεσωθείς καινούριο για κοντά 200.

Φίλος είχε αντίστοιχο πρόβλημα με Slim πριν 3-4 μήνες και βρήκαμε Super Slim μεταχειρισμένο με 50. Δεν είναι οτι σου κάθεται κάθε μέρα τέτοια τιμή, αλλά γενικά δεν είναι απίθανο να βρεις οκ κονσόλα με λιγότερο από 100.

Για επισκευή έχω ακούσει καλά λόγια για αυτούς εδώ:

http://easyservice.gr/service-playstation-3

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλά από ότι έχω ακούσει από 1-2 φίλους κ.λπ.

Αν δεν κάνω λάθος, είναι το service του Easy Buy World, εχω κάνει κάποιες αγορές από εκεί, και μια αντικατάσταση κέλυφος στο ds και δεν είχα κάποιο παράπονο προσωπικά, άλλα διάβασα πολλά αρνητικά από αρκετά άτομα στο internet.
Σε αγγελίες υπάρχουν κάποιες καλές προσφορές, και Super Slim που λες, όπως είπε και ο platonxii ότι είναι πολύ δυνατά, θα κάνω μια αναζήτηση μπας και βρω τίποτα σε κάτω από 100 ευρώ :)

Αυτήν την στιγμή, έστειλα κάποια email, και θα περιμένω να δω τι θα μου πουν.
Άβαταρ μέλους
blackmore

Δημοσίευσηαπό billbig » 28 Ιαν 2017, 15:16

Good luck then :)
Άβαταρ μέλους
billbig

Δημοσιευσεις : 40

Δημοσίευσηαπό blackmore » 28 Ιαν 2017, 17:03

Tanno έγραψε:Διάβασα όλη τη συζήτηση σας. Απλά αλλαγή του drive θες. Και μόνο που κάνει θόρυβο και δεν διαβάζει τα παιχνίδια, πάει να πει ότι ήρθε η ώρα αυτού του εξαρτήματος. Τυχερός είσαι που δεν έπεσες σε YLOD.

Επίσης, €130; Ανέβηκε κιόλας η τιμή του; Εγώ γιατί θυμάμαι να έχουν κάνει αντικατάσταση στα €100 πιο πριν; Καλό θα ήταν να ρωτήσεις την αντιπροσώπεια της Sony για να είσαι πιο σίγουρος.

Επίσης, υπάρχει ένα μαγαζί που επισκευάζει κονσόλες και τα λοιπά εδώ στη γειτονιά μου, σε περίπτωση που θες να πεταχτείς εδώ μία βόλτα. Κι ένα άλλο είναι στον Αγ. Θεραπόντα λίγο πιο πάνω από την Μπότσαρη.

Σε site που λένε για επισκευή, λένε και για επισκευή YLOD, αυτο τι είναι?
Η cometron τι είναι, δεν έχει σχέσει με την αντιπροσωπία της Sony?

Έστειλα και email στην αντιπροσωπία, λέγοντας τι μου απάντησε η cometron, και αν έχει να μου προτείνει κάτι άλλο στο πρόβλημα μου.

Πάντως ρε παιδιά, αν η cometron είναι το επίσημο service playstation, είναι απαράδεκτο, γιατί μπορεί να έχει ένα πρόβλημα το οποίο με 30 ή 70 ευρώ να λύνεται, και σε βάζει να πληρώσεις 130 ευρώ, για να πάρεις μια κονσόλα που δεν είναι κιόλας καινούργια, έλεος, + και ότι μπορεί από αυτο, να κερδίσουν και πόσα χρήματα από την κονσόλα μου.
Πραγματικά, είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω πρόβλημα με κονσόλα, το ps3 το αγόρασα το 2009, δεν την εχω λίγα χρόνια, άλλα είναι τρελό να μην κάνουν επισκευή η αντιπροσωπεία....
Άβαταρ μέλους
blackmore

Επόμενο

Επιστροφή στο Gaming

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Copyright © 2011. All rights reserved. Powered by phpBB