Κινητα πανω απο 4 ιντσες

Smartphones και dumbphones σε μία, ενιαία κατηγορία

Κινητα πανω απο 4 ιντσες

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 19 Μάιος 2013, 21:01

Ρε παιδιά θέλω να μου πείτε λίγο και εσείς τις απόψεις σας σχετικά με ένα θέμα που με προβληματίζει.Δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος μπορεί να κυκλοφορεί με ένα "κινητό" 4,5 και 5 ιντσων δηλαδή στην τσέπη τζιν δε χωράει καλά καλά να μπει. Μόνο με φόρμες κυκλοφορούν; Τέλος πάντων θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις σχετικά με το ζήτημα αυτό.
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσιευσεις : 167

Δημοσίευσηαπό nfs_maniac » 20 Μάιος 2013, 05:29

Γούστα είναι αυτά... Για εμένα πάντως είναι υπερβολικό. Τι είναι πια αυτό που θες να κάνεις στο κινητό σου, και χρειάζεσαι τόσο μεγάλη οθόνη? Πλέον οι περισσότεροι άντε να παίξουμε κανα παιχνίδι, να μπούμε λίγο FB, να στείλουμε και κανα mail, διαδικασίες που μπορούν άνετα να γίνουν και σε συσκευές με λιγότερες ίντσες. Τώρα να κυκλοφορείς με ένα laptop στην τσέπη....
Άβαταρ μέλους
nfs_maniac
Moderator

Δημοσιευσεις : 1706

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 20 Μάιος 2013, 12:53

Ναι δηλαδή και εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Ένα παράδειγμα να δώσω μόνο το πρώτο αν δεν κάνω λάθος τάμπλετ που είχε βγάλει η samsung ήταν 5 ίντσες και το ονόμαζε τάμπλετ...τώρα βγάζει το s4 που είναι πάλι 5 ίντσες και το ονομάζει κινητό :P δηλαδή έχουμε φτάσει στην υπερβολή κατά την άποψή μου
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 22 Μάιος 2013, 10:52

Εντάξει απλώς θεωρώ λίγο υπερβολικό να κυκλοφορείς με ένα κινητό 5 ιντσών...δηλαδή μετά το DynaTAC 8000x άρχισαν να υπάρχουν μικρότερα κινητά γιατί πολύ απλά να είχες ένα brick phone δε βόλευε και πλέον έχουμε ξαναγυρίσει στο 80' και ξανα βγάζουμε τόσο μεγάλα κινητά...Και όσον αφορά τους υπολογιστές δεν πιστεύω πως θα αντικατασταθούν σύντομα από κινητά ή τάμπλετς. Ναι για να γκουγκλάρεις κάτι το κινητό είναι σαφέστατα πιο εύχρηστο αν έχεις κλειστό υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω excels και powerpoints στο κινητό. Θα ήταν υπερβολικά δύσκολο και χρονοβόρο.
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 22 Μάιος 2013, 15:13

Μια δυο οθόνες για να συνδέω το κινητό θα έλεγα. Απλώς για τώρα θεωρώ ότι είναι κάπως υπερβολικό το κινητό με 4+ ίντσες γιατί ακόμη δεν έχουμε φτάσει σε τέτοια επίπεδα χρήσης του κινητού, γιατί πολύ απλά μόνο και μόνο η αυτονομία του είναι περιορισμένη
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσίευσηαπό giachtas » 23 Μάιος 2013, 02:14

Όταν πήρα για πρώτη φορά smartphone και με οθόνη αφής ήταν το Nokia N97 με οθόνη 3,5 ίντσες. Ήμουν ευχαριστημένος με το μέγεθος γιατί μπορούσα π.χ. να κάνω λίγο browsing ή να δω καλύτερα ένα video, μία φωτογραφία. Μετά από αρκετό καιρό και αφού πέρασα και από iPhone 3gs, πήγα σε λίγο πιο μεγάλη οθόνη, στο HTC desire. Ωραία είπα, λογικό μέγεθος, αρκετά λεπτό και ιδανική οθόνη. Μετά από ένα χρόνο περίπου και αφού μου έκανε κλικ ή τιμή σκέφτηκα να πάρω το Samsung galaxy nexus. Όμως με προβλημάτισε το μέγεθος της οθόνης. Τελικά το πήρα και δεν το μετάνιωσα γιατί παρόλο που έχει οθόνη 4,65 ίντσες και στην πίσω τσέπη παντελονιού χωράει και αρκετά λεπτά είναι. Βέβαια δεν θα έπαιρνα το note ούτε το 1, ούτε το 2 γιατί κατά τη γνώμη μου ξεφεύγει από την κατηγορία των κινητών. Άλλωστε γι'αυτό λέγονται και fablets. Κατά τη γνώμη μου το ανώτατο όριο οθόνης κινητού είναι οι 5 ίντσες.
giachtas

Δημοσιευσεις : 10

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 23 Μάιος 2013, 06:03

Το htc one είναι σχετικά λεπτό και αυτό σαν κινητό αλλά το xperia z απότι έχω δει είναι αρκετά χοντρό σαν κινητο και δε βολεύει. Επίσης όταν θες να κάτσεις το κινητό πρέπει να βγάλεις απο την πίσω τσέπη...πού το ακουμπάς τότε; ;)
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσίευσηαπό giachtas » 24 Μάιος 2013, 02:50

Το HTC one έχει πάχος 9,3mm και το Xperia z 7,9mm πιο λεπτό. Το θέμα βέβαια δεν είναι στο πάχος ούτε και οι διαστάσεις τους έχουν μεγάλες διαφορές. Το χειμώνα που φοράμε μπουφάν ή σακάκι χωράνε άνετα στις εσωτερικές τσέπες. Το καλοκαίρι, εγώ τουλάχιστον, έχω πάντα μαζί μου ένα τσαντάκι ή μπανάνα-τσαντάκι που μαζί με άλλα απαραίτητα προσωπικά αντικείμενα έχω και το κινητό. Τώρα για το εάν το έχω στην τσέπη παντελονιού, όταν θα κάτσω κάπου π.χ. καφετέρια, θα το βγάλω εννοείται και θα το ακουμπήσω στο τραπέζι όπως πιστεύω κάνουν και οι περισσότεροι. Το θέμα του μεγέθους στα κινητά βέβαια είναι προσωπική εκτίμηση του καθενός. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και μεγάλη ποικιλία.
giachtas

Δημοσίευσηαπό alexis13 » 24 Μάιος 2013, 14:06

Ναι για εσένα που κυκλοφορείς με τσαντάκι ναι δε σου είναι μεγάλο πρόβλημα το που θα το έχεις αλλά για όσους δεν κυκλοφορούν με τσαντάκι οι 5+ ίντσες κινητό είναι βάσανο
Άβαταρ μέλους
alexis13

Δημοσίευσηαπό giachtas » 25 Μάιος 2013, 03:01

Εντάξει, όταν λέμε τσαντάκι, δεν σημαίνει κάτι σε επαγγελματικού τύπου. Το πορτοφόλι π.χ. ή την ταυτότητα και το δίπλωμα το καλοκαίρι πως τα έχεις μαζί σου; Από την άλλη δοκίμασα να δω κάτι στο κινητό ενός φίλου 4 ιντσών και μου φάνηκε μικρό σε σχέση με των 4,65 ιντσών που έχω. Όμως όπως γράφω και πιο πάνω δεν θα έπαιρνα το Samsung note ή ακόμη χειρότερα το LG optimus Vu που κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά "παντόφλα". Εάν είχα π.χ. τη δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε HTC one, Xperia z και Samsung galaxy s4 θα προβληματίζουν για το πιο θα έπαιρνα με κλίση στο HTC one που είναι έστω και λίγο μικρότερο.
giachtas

Επόμενο

Επιστροφή στο Κινητά

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Copyright © 2011. All rights reserved. Powered by phpBB