OS Κινητών

Smartphones και dumbphones σε μία, ενιαία κατηγορία

OS Κινητών

Δημοσίευσηαπό Whitey » 15 Σεπ 2011, 14:36

Άνοιξα αυτό το θέμα για να εκφράσουμε, όλοι, τις απόψεις μας για τα λειτουργικά συστήματα των κινητών τηλεφώνων..

Υπάρχουν αρκετά όπως τα Symbian, Android, iOS, Windows Phone, Bada κ.α. Το θέμα είναι, από ποιο μείνατε ευχαριστημένοι; Ποιο δεν σας έκανε καλή εντύπωση; Τι θα θέλατε να αλλάξει;

Προσωπικά (έχοντας δοκιμάσει Symbian, iOS και Android), μπορώ να πω ότι το αγαπημένο μου είναι το iOS (μέσω iPod αλλά για εμένα δεν αλλάζει κάτι μεταξύ iPod και iPhone). Μου φάνηκε αρκετά φιλικό μιας και δεν ήταν δύσκολο να το μάθω. Mε κέρδισε από την πρώτη στιγμή....σε αντίθεση με το Android. :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whitey

Δημοσιευσεις : 455

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 15 Σεπ 2011, 18:22

Το iOS έχει το τεράστιο πλεονέκτημα ότι αναπτύσσεται για 2 συσκευές. Το Android μένει πίσω από το γεγονός ότι πρέπει ταυτόχρονα να μπορεί να τρέξει σε πολλά και διαφορετικά settings. Νομίζω ότι η ανάπτυξη των δύο μαρτυρά πολλά. Δείτε απλά το τι games και apps έχει το iOS και τι το... ελεύθερο Android...
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Δημοσιευσεις : 1856

Δημοσίευσηαπό silver_knight » 15 Σεπ 2011, 18:53

Εγώ απο θα προτιμήσω το Android.Ίσως γιατί ακόμα το κινητό το χρησιμοποιώ (κατα βάση) για τις βασικές λειτουργίες,ίσως γιατί απο όλα τα games του android και iOS με ένα sudoku μόνο εγκατεστημένο στο galaxy έβγαλα ολόκληρη θητεία (δεν με ενδιαφέρει να παίζω και τίποτα πιο σοβαρό στο κινητο)...Το βασικότερο όμως είναι γιατί το Android δεν πάσχει απο τον κομπλεξισμο της apple...Θέλω να μοιραζομαι μια φωτογραφία με οποιοδήποτε κινητό-OS, να μη χρειάζεται να δώσω λογαριασμό σε κανένα πρόγραμμα για το τι θα κάνω και τι οχι με τη συσκευή μου ,κλπ...

Το iphone είναι μια άριστη συσκευή..Συγκρίνοντάς το όμως μια ένα αντίστοιχης τιμής και δυνατοτήτων κινητό (Galaxy S) χάνει κατα τη γνώμη μου σε αρκετά σημεία...
Άβαταρ μέλους
silver_knight

Δημοσιευσεις : 104

Δημοσίευσηαπό Whitey » 15 Σεπ 2011, 20:41

Sephiroth έγραψε:Το iOS έχει το τεράστιο πλεονέκτημα ότι αναπτύσσεται για 2 συσκευές. Το Android μένει πίσω από το γεγονός ότι πρέπει ταυτόχρονα να μπορεί να τρέξει σε πολλά και διαφορετικά settings. Νομίζω ότι η ανάπτυξη των δύο μαρτυρά πολλά. Δείτε απλά το τι games και apps έχει το iOS και τι το... ελεύθερο Android...

Επιτέλους ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει. :P Και το θέμα είναι ότι πρέπει να περιμένεις από την εταιρία να βγάλει την δική της έκδοση. Έπρεπε να υπάρχει ένα όριο στα χαρακτηριστικά ώστε να αναβαθμίζονται όλα. Όσο για τα Apps του Android δεν το σχολιάζω.. Κυκλοφορεί κάτι και άμα το βρεις στο κινητό σου τότε θα λειτουργήσει κανονικά αλλιώς.. .-.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whitey

Δημοσιευσεις : 455

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 15 Σεπ 2011, 21:43

Προσοχή, για να μην παρεξηγηθούμε. Δε θεωρώ το iOS ανώτερο. Απλά θεωρώ ότι ως λειτουργικό, είναι πιο ώριμο από το Android. Και όχι μόνο γιατί είναι περισσότερα χρόνια στην αγορά...
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Δημοσίευσηαπό Alucard » 15 Σεπ 2011, 22:23

Sephiroth έγραψε:Και όχι μόνο γιατί είναι περισσότερα χρόνια στην αγορά...

Αλλά...; Και γιατί άλλο; Για πες μας! :P
A cornered fox is more dangerous than a jackal.
Άβαταρ μέλους
Alucard

Δημοσιευσεις : 200

Δημοσίευσηαπό Alda » 29 Σεπ 2011, 18:13

Δυστυχώς δεν μπορώ να του απαντήσω όπως θέλω του Παύλου...
If I go forward follow me, if I retreat shoot me and if I am killed avenge me... AVENGE ME! - Napoleon
Άβαταρ μέλους
Alda

Δημοσιευσεις : 53

Δημοσίευσηαπό Alucard » 03 Οκτ 2011, 08:22

Alda έγραψε:Δυστυχώς δεν μπορώ να του απαντήσω όπως θέλω του Παύλου...

Ψήσου man ;)
A cornered fox is more dangerous than a jackal.
Άβαταρ μέλους
Alucard

Δημοσιευσεις : 200

Δημοσίευσηαπό MBisonGR » 03 Οκτ 2011, 09:10

Το android αφηνει μια αισθηση προχειροτητας.

Εμενα προσωπικα μου αφηνει την ιδια κουραση που μου δινει μια διανομη Linux στο PC μου, δηλαδη καθομαι και την φτιαχνω να ειναι ιδια με τα windows και μετα απο λιγες μερες κανω boot μονο απο τα windows.

Θελει δουλεια το android και πρεπει να καταργησουν και τα κουμπια "πισω" και "επιλογες" ειναι τραγικα κουραστικα ειδικα σε συσκευες που εχουν hard keys αλλα και σαν αισθηση γιατι πολλες φορες ημουν σε ενα μενου με ρυθμισεις και επρεπε να πατησω το κουμπι επιλογες για να κανω εξτρα ρυθμισεις ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!
Μου θυμισε Super Street Figther 2 στο mega drive που πατουσα start για να αλλαξει απο μπουνιες σε κλωτσιες.
Άβαταρ μέλους
MBisonGR

Δημοσιευσεις : 50

Δημοσίευσηαπό Sephiroth » 03 Οκτ 2011, 09:31

Είναι το πιο λογικό πρόβλημα που μπορεί να συναντήσει ένα λειτουργικό όταν τρέχει σε πολλαπλές συσκευές με διαφορετικά settings και γενικότερα διαφορετικό στήσιμο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα είτε να την "τρώνε" τα πιο δυνατά κινητά εις βάρος των πιο απλών, είτε τα πιο φθηνά μοντέλα να ζορίζονται και να δυσκολεύουν το χρήστη εις όφελος των πιο ακριβών...
Άβαταρ μέλους
Sephiroth

Επόμενο

Επιστροφή στο Κινητά

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Copyright © 2011. All rights reserved. Powered by phpBB