Apple ή Samsung και γιατί;

Smartphones και dumbphones σε μία, ενιαία κατηγορία

Δημοσίευσηαπό kostasb » 28 Μάιος 2013, 15:58

Loukas75 έγραψε:Βάση πωλήσεων, γιατί σε θέμα ποιότητας προιόντων η HTC είναι εξίσου "δυνατή"... Απλά κράτα με το ένα χέρι το One και με το άλλο το iphone 5/S4... Σε πάω περισσότερο στην αισθητική και την γενικότερη αίσθηση ποιότητας, δεδομένου ότι απο άποψη hardware οι διαφορές,ειδικότερα στην καθημερινή χρήση είναι μηδαμινές...
Να σε ρωτήσω εσύ πιστεύεις πως αν έβγαζε η Samsung κινητά τηλέφωνα με "αισθητική και την γενικότερη αίσθηση ποιότητας" όπως ακριβώς του iPhone αλλά με τα ίδια υποβαθμισμένα ακριβώς χαρακτηριστικά της Apple (μικρότερη οθόνη, μικρότερο επεξεργαστή κ.λ.π.), θα πλήρωνε ο κόσμος όσο κάνει το iPhone για να το πάρει ή θα έλεγε "όχι εγώ δεν δίνω τόσα λεφτά για αυτά τα χαρακτηριστικά για κάτι που δεν γράφει 'iPhone' πάνω";
kostasb

Δημοσιευσεις : 3

Δημοσίευσηαπό Loukas75 » 28 Μάιος 2013, 23:19

kostasb έγραψε:
Loukas75 έγραψε:Βάση πωλήσεων, γιατί σε θέμα ποιότητας προιόντων η HTC είναι εξίσου "δυνατή"... Απλά κράτα με το ένα χέρι το One και με το άλλο το iphone 5/S4... Σε πάω περισσότερο στην αισθητική και την γενικότερη αίσθηση ποιότητας, δεδομένου ότι απο άποψη hardware οι διαφορές,ειδικότερα στην καθημερινή χρήση είναι μηδαμινές...
Να σε ρωτήσω εσύ πιστεύεις πως αν έβγαζε η Samsung κινητά τηλέφωνα με "αισθητική και την γενικότερη αίσθηση ποιότητας" όπως ακριβώς του iPhone αλλά με τα ίδια υποβαθμισμένα ακριβώς χαρακτηριστικά της Apple (μικρότερη οθόνη, μικρότερο επεξεργαστή κ.λ.π.), θα πλήρωνε ο κόσμος όσο κάνει το iPhone για να το πάρει ή θα έλεγε "όχι εγώ δεν δίνω τόσα λεφτά για αυτά τα χαρακτηριστικά για κάτι που δεν γράφει 'iPhone' πάνω";

Από που κι ως που κατέληξες σ' αυτο το συμπέρασμα δεν μπορώ να καταλάβω... Μάλλον μπαίνοντας σ' ενα thread Apple vs Samsung είχες εξ αρχής όρεξη να κράξεις κανά "apple fan boy".
To κρίμα ξέρεις ποιο είναι? Οτι αναφερομαι στην ΗΤC! Δεν έκανα καμία συγκριτική αναφορά Samsung/Apple... Μίλησα για την "αισθητικη και γενικότερη αίσθηση ποιότητας", όπως χαρακτηριστικά ειρωνεύτικες, του HTC One έναντι των άλλων δύο. Γιατι φιλέ ΝΑΙ το hardware μεταξυ Οne και S4 ειναι πανομοιότυπο, και ΟΧΙ σε καθημερινη χρήση δε θα παρατηρήσεις διαφορές στην επίδοση. To έχουμε?
Άβαταρ μέλους
Loukas75

Δημοσιευσεις : 19

Δημοσίευσηαπό soldout » 03 Ιουν 2013, 00:24

paidia samsung..antistoixes oi epidoseis...alla me to i phone thes ki ena fortisti paramasxala..kaka ta psemata i aytonomia tis mpatarias paizei megalo rolo!!!
soldout

Δημοσιευσεις : 206

Δημοσίευσηαπό Berserker100 » 16 Ιουν 2013, 00:36

Samsung γιατί τα apple products είναι όλα overpriced !!!
Άβαταρ μέλους
Berserker100

Δημοσιευσεις : 103

Δημοσίευσηαπό bobo1704 » 17 Ιουν 2013, 16:13

Samsung γιατί πολύ απλά κάτω απο τα γυαλιστερά καπάκια της Apple βρίσκεται μια πλακέτα με τα ίδια εξαρτήματα με αυτά ενός Samsung με τη διαφορά οτι τιμολογούνται 50% παραπάνω, απλά και μόνο επειδή έχουν το μήλο!
Άβαταρ μέλους
bobo1704

Δημοσιευσεις : 142

Δημοσίευσηαπό jmaster18 » 17 Ιουν 2013, 20:15

Προτιμω να το βλεπω σαν Apple vs Everybody Else. Εγω δε θεωρω οτι μπορει η Apple θεωρητικα, και οχι σε πωλησεις, να ανταγωνιστει τη Samsung και κατ'επεκταση καθε αλλη σοβαρη μη-ποζεραδικη εταιρια. Πολυ απλα γιατι η Apple καθε χρονο βγαζει ενα και επαναλαμβανω ΕΝΑ πανακριβο κινητο. Αντιθετα η Samsung εχει τεραστιο ευρος επιλογων. Απο το Galaxy S4 μεχρι ενα μπρυκι των 20 ευρω. Το συμπερασμα μου ειναι οτι ετσι σεβεται τις ξεχωριστες αναγκες του καθε χρηστη και δε του κανει πλυση εγκεφαλου οτι χρειαζεται κινητο 600+ ευρω. Ειναι σαν να εβγαζε η nVidia μονο την Titan και να περιμενε να ανταγωνιστει την AMD, φυσικα η Apple σε κερδος μπορει να κερδιζει τη Samsung γιατι οι περισσοτεροι κατοχοι iPhone δεν εχουν ιδεα απο τεχνολογια κατι που δε ισχυε στην περιπτωση μιας καρτας γραφικων που απευθυνεται σε πιο ψαγμενα ατομα.
Άβαταρ μέλους
jmaster18

Δημοσιευσεις : 236

Δημοσίευσηαπό bobo1704 » 17 Ιουν 2013, 20:40

jmaster18 έγραψε:Προτιμω να το βλεπω σαν Apple vs Everybody Else. Εγω δε θεωρω οτι μπορει η Apple θεωρητικα, και οχι σε πωλησεις, να ανταγωνιστει τη Samsung και κατ'επεκταση καθε αλλη σοβαρη μη-ποζεραδικη εταιρια. Πολυ απλα γιατι η Apple καθε χρονο βγαζει ενα και επαναλαμβανω ΕΝΑ πανακριβο κινητο. Αντιθετα η Samsung εχει τεραστιο ευρος επιλογων. Απο το Galaxy S4 μεχρι ενα μπρυκι των 20 ευρω. Το συμπερασμα μου ειναι οτι ετσι σεβεται τις ξεχωριστες αναγκες του καθε χρηστη και δε του κανει πλυση εγκεφαλου οτι χρειαζεται κινητο 600+ ευρω. Ειναι σαν να εβγαζε η nVidia μονο την Titan και να περιμενε να ανταγωνιστει την AMD, φυσικα η Apple σε κερδος μπορει να κερδιζει τη Samsung γιατι οι περισσοτεροι κατοχοι iPhone δεν εχουν ιδεα απο τεχνολογια κατι που δε ισχυε στην περιπτωση μιας καρτας γραφικων που απευθυνεται σε πιο ψαγμενα ατομα.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου. Η Samsung και η κάθε Samsung, σου δίνουν προτάσεις και αναλόγως με τις ανάγκες σου και....της τσέπης σου, διαλέγεις. Απο την άλλη, η Apple κατασκευάζει μια συσκευή ανα ένα με ενάμισι χρόνο και με τις ευλογίες του...πάλαι ποτέ Steve Jobs που είχε το μοναδικό πραγματικά χάρισμα (γιατί για χάρισμα πρόκειται) να σου δείχνει και να σου αποδεικνύει κιόλας (!) οτι το Bug είναι πρωτέρημα, πουλάει πανάκριβα και οι τεχνολογικά "αγράμματοι" πάνε και δίνουν ένα σκασμό λεφτά για μια συσκευή που αν δε λεγόταν Apple, αλλά π.χ. Samsung (Που είναι και η ερώτηση του topic), θα είχε σχεδόν τα μισά!!
Άβαταρ μέλους
bobo1704

Δημοσιευσεις : 142

Δημοσίευσηαπό Tάσος » 27 Σεπ 2013, 15:24

Το αιώνιο δίλλημα πολλοί λένε ότι το i-phone είναι i,εγώ θα σας γράψω την δική μου άποψη.
Και οι δύο εταιρίες είναι πολύ καλές,στις τελευταίες εκδόσεις είναι αισθητή η διαφορά στα χαρακτηριστικά.
i-phone-samsung galaxy s4
729€-739€
4 ίντσες-5 ίντσες
8MP-13MP
IOS 6-JELLY BEAN 4.2
Πολύ μεγάλη διαφορά στην κάμερα στην οποία η samsung έχει πάει στα 13mp

προτιμώ galaxy s4
Άβαταρ μέλους
Tάσος

Δημοσιευσεις : 50

Δημοσίευσηαπό vxenidis » 28 Σεπ 2013, 10:37

Samsung-android ----πολύ καλά χαρακτηριστικά 4πύρηνα και πάνω,πολυ καλή κάμερα,καλό λειτουργικό,αλλά μέτρια ποιότητα κατασκευής (υποκειμενικό),παρόλα αυτά πολλά μοντέλα έχουν πολύ ανθεκτική οθόνη σε σχέση με Iphone, πολύ φθηνότερα από τα Iphone

Iphone-ios-----μέτρια σχετικά χαρακτηριστικά 2πύρηνα,πολύ καλή κάμερα,καλό λειτουργικό,καλύ ποιότητα κατασκευής αλλά πολύ ακριβό σχετικά με android.

τι να διαλέξεις: θα τα συγκρίνεις και όποιο ανταποκρίνετε καλύτερα στις ανάγκες σου και το budget σου αυτό θα πάρεις,
προσωπικά εγώ θα περνα android.
vxenidis

Δημοσιευσεις : 8

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΚΟΣ Κ. » 29 Σεπ 2013, 10:08

aple iphone γιατι το ios ειναι το καλητερο λογισμικο!
ΑΛΕΚΟΣ Κ.

Δημοσιευσεις : 30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κινητά

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Copyright © 2011. All rights reserved. Powered by phpBB